Představujeme náš projekt pro fotbalové hřiště v Hlubočepích

14.04.2018

Aktuálně probíhá diskuse, jak oživit fotbalové hřiště v Hlubočepích. Chci vám představit náš záměr s hřištěm a požádat vás, o veřejnou podporu našeho snažení. Na hřišti v Hlupočepích bychom rádi obnovili tradici fotbalového týmu a navázali tak na bohatou historii klubu AC Hlubočepy, který je zmiňován v románu Eduarda Basse "Klapzubova jedenáctka" a byl založen již v roce 1906. Řada z vás jistě na časy s tímto týmem často vzpomíná. Hlubočepské hřiště bylo středem sportovního a kulturního dění celých Hlubočep. Na hřišti se pořádaly různé akce nejen pro děti.

V našem projektu, který jsme si nazvali "Venkovské hřiště Hlubočepy", bychom chtěli nastavit režim, který mají vesnická hřiště, která známe z našeho dětství. Na takovém hřišti si bez výraznějších omezení hrají děti a rodiče z okolí, ať již jsou nebo nejsou aktivními hráči klubu. Chceme umožnit sportovní aktivity napříč všemi generacemi od dětí v mateřské školce až po místní seniory.

V organizaci volnočasových aktivit pro děti nejsme žádní nováčci, začínali jsme v roce 2008 jako asistenti v klubu FC Real Královské Vinohrady, následně jako trenéři pod hlavičkou FK Zlíchov 1914 a od roku 2013 působíme ve vlastním klubu 1. FC BARRANDOV. Vždy jsme trénovali na hřišti u školy na Chaplinově náměstí, kam pravděpodobně dochází i vaše děti. Kapacita hřiště nám již nestačí. Aktuálně v našem dětském fotbalovém klubu se sídlem v Hlubočepích, sportuje více než 100 dětí ve věku od 5 do 15 let, pod vedením školených trenérů z řad rodičů. Čtyři z nich jsou vaši sousedé z Hlubočep. 

Zásadní aspekty našeho projektu

  • Hřiště by měl mít podle našeho názoru v pronájmu nekomerční subjekt s veřejným zájmem, se sídlem v Hlubočepích, který dobře zná místní podmínky a bude podporován místními spolky a autoritami.
  • Hřiště by mělo sloužit především dětem bydlícím ve spádové oblasti, tzn. z Hlubočep a sídliště Barrandov, které si na hřiště dojdou pěšky, dojedou na kole, na koloběžce nebo veřejnou dopravou.
  • Myslíme si, že by nemělo dojít ke zvýšení dopravní zátěže v lokalitě kolem hřiště. Rozhodně by nebylo vhodné, aby na tréninky do Hlubočep byli hráči sváženi auty ze vzdáleného okolí, což často značně zatěžuje místní provoz v okolí tréninkových hřišť.
  • Hřiště by mělo být využíváno co nejvíce, včetně možnosti dopoledního využití dětmi ze školy a školky, přitom by však nemělo být přetěžováno víkendovými celodenními komerčními akcemi, které naruší klid sousedům v okolí hřiště.
  • Do správy hřiště bychom rádi zapojili členy místní komunity, včetně místních seniorů. Jako spolek bychom se rádi stali součástí místní komunity a zapojili se do organizace života v okolí. Chceme vás dostat do hry. Budeme vám naslouchat, a pokud máte v hlavě nějaké nápady na další aktivity, rádi o nich s vámi podiskutujeme.
  • Máme za to, že fotbalových klubů připravujících děti na kariéru "profesionálních" sportovců je již v okolí dostatek. Dobré podmínky pro rozvoj by měli mít také děti, které neuvažují o profesionální dráze, rádi sportují a všestranně se rozvíjí s vědomím, že každý se může zlepšit.

Podívejte se prosím na naše hodnoty na webu www.1fcb.cz. Podporu nám můžete vyjádřit i na https://www.facebook.com/1.FCBARRANDOV.

Věřím ve správnost našeho konceptu a jeho obecnou prospěšnost místní komunitě.

Všem Vám předem děkuji za případné vyjádření sympatií a podporu.

Martin Stupka

Předseda 1. FC Barrandov